igotgarden

Kiedy zacząć sadzić kwiaty, aby wczesną wiosną cieszyć się pięknym ogrodem?

03 kwietnia 2023
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Udostępnij

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Jeśli marzy nam się piękny, wiosenny ogród, to warto zacząć sadzić kwiaty kilka miesięcy wcześniej.

Wiosenne kwiaty zachwycają przede wszystkim swoimi pięknymi, żywymi kolorami, które poprawiają nastrój i zachęcają do działania. Gdy tylko zima odchodzi, można cieszyć oczy przebiśniegami, czyli białymi śnieżyczkami. Kwitnąć zaczynają także krokusy, przylaszczki, pierwiosnki i cebulice syberyjskie.

Kiedy sadzić krokusy?

Krokusy to kwiaty, które są odporne na występujące nocą przymrozki. Zaszkodzić może im jedynie gruba warstwa śniegu. Są to jednak jedne z pierwszych kwiatowych zwiastunów wiosny. Zachwycają swoją fioletową barwą, aczkolwiek można też spotkać odmiany o kwiatach dwukolorowych.

Krokusy należy sadzić w grupach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk w nasłonecznionym miejscu na przepuszczalnej, próchnicznej glebie. Sadzenie powinno odbywać się jesienią, we wrześniu bądź w październiku. Bulwy trzeba zakopać na głębokości 6–8 cm. Gdy nadejdą pierwsze wiosenne, słoneczne dni, wtedy warto zasilić kwiaty mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi. Nie wolno także zapominać o podlewaniu krokusów w tym okresie.

W czerwcu należy wykopać bulwy krokusów i trzymać je w koszyku w suchym miejscu aż do jesieni, kiedy znów zostaną posadzone.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @maryla__sa__

Przebiśniegi sadzimy we wrześniu

Przebiśniegi warto sadzić we wrześniu, by zdążyły ukorzenić się zimą, a następnie pięknie zakwitnąć wiosną. Ogrodnicy zalecają, by sadzić je na głębokości, która jest trzykrotną wysokością cebulki (średnio wychodzi około 5–6 cm). Plusem tych kwiatów jest to, że będą później pięknie kwitły przez wiele lat.

Przy sadzeniu warto nawieźć ziemię kompostem.

Przebiśniegi doskonale rosną pod drzewami oraz krzewami, które zrzucają na zimę liście i tworzą z nich ściółkę.

Przylaszczki – co zrobić, by zakwitły na wiosnę

Drobne, urokliwe fioletowe przylaszczki pięknie prezentują się wiosną. Plusem tych kwiatów są bez wątpienia dość małe wymagania. Roślina świetnie radzi sobie nawet w cienistych miejscach. Charakterystyczne dla przylaszczek jest to, że zamykają się wieczorem i podczas deszczu.

Przylaszczki można sadzić jesienią bądź wiosną. Warto podłoże nawieźć nawozem organicznym, można także użyć nawozów mineralnych. W czasie suchych dni konieczne jest podlewanie kwiatów, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością wody. Duża wilgoć sprawia, że przylaszczki mają choroby grzybowe.

A co z pierwiosnkami?

Trudno wyobrazić sobie wiosnę bez pierwiosnków. Nasiona tych kwiatów wysiewa się od września do listopada. Większość rodzajów pierwiosnków lubi miejsca półcieniste. Najlepsze stanowiska to takie, które są widne wiosną i nieco ciemniejsze latem.

Pierwiosnki preferują ciężką, wilgotną glebę. Żyzne torfowe podłoże wolą odmiany: japoński, omączony, kwiecisty i Beesa.

Kwiaty te nie lubią suszy, dlatego ważne jest, by je obficie podlewać.

zdj. główne: Dustin Humes/unsplash.com

polecane wpisy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *