Basen rozporowy. Jaki rozmiar będzie najlepszy do ogrodu?
Baseny i Fontanny

Basen rozporowy. Jaki rozmiar będzie najlepszy do ogrodu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to idealny czas na wyjazd nad wodę. Ale co w przypadku, kiedy wyjazd jest niemożliwy? Basen to idealne rozwiązanie dla osób chcących schłodzić się w gorące dni. Dowiedz się, jaki basen będzie najlepszy do Twojego ogrodu!

Rynek oferuje szeroki wybór basenów o różnych specyfikacjach. Różnice w pojemności, budowie, rozmiarze i wyglądzie okazują się być kluczowe w wyborze basenu. Przeczytaj artykuł, by upewnić się, że dokonałeś dobrego wyboru!

Rodzaje basenów

W ofercie sklepów znajdziesz klasyczny podział na: dmuchane, stelażowe, dmuchane jacuzzi i rozporowe.

Jeśli chodzi o pierwszy typ, jego ogromną zaletą jest niska cena. Kupisz go nawet za mniej niż 150 zł. Oczywiście to model bez żadnych dodatkowych akcesoriów, typu filtr czy pompa. Wodę do takiego basenu wlewamy ręcznie. W upalne dni woda nagrzewa się szybko ze względu na niewielki rozmiar zbiornika. To dobre rozwiązanie dla dzieciaków w wieku przedszkolnym. Weź pod uwagę, że woda w dmuchanym basenie bardzo szybko straci na jakości i stanie się zielona. Możesz przedłużyć jej trwałość poprzez zasłanianie basenu plandeką. Dużym plusem posiadania takiego basenu jest jego szybki demontaż. Kiedy warunki atmosferyczne nagle się pogarszają, złożenie go zajmie Ci chwilę. 

Basen stelażowy charakteryzuje się znacznie większym rozmiarem, całość podtrzymuje stelaż, a do konstrukcji dołączona jest drabinka. To zbiornik przeznaczony już dla całej rodziny, jego cena jest dużo wyższa, a montaż wymaga pomocnej dłoni. 

Dmuchane jacuzzi święci triumfy od niedawna. To mały basen, zazwyczaj przeznaczony dla jednej lub dwóch osób. Za taki komfort musimy zapłacić 2–4 tysiące złotych. Zbiornik wyposażony jest w pompę podgrzewającą wodę i wypuszczającą bąble charakterystyczne dla jacuzzi.

Basen rozporowy wykonany jest z tworzywa sztucznego, natomiast jedynym dmuchanym elementem jest jego kołnierz. Właściciele czworonogów powinni uważać, by ich pupil nie przebił pazurami kołnierza. To dobre rozwiązanie szczególnie dla posiadaczy dzieci. Basen wykonany jest z miękkiego tworzywa, co zapobiega zranieniom. Ściany takiego basenu utrzymują się w pionowej pozycji dzięki wodzie, która na nie napiera. Jego cechą charakterystyczną jest szybki montaż i stosunkowo niska cena. Nie ma w zestawie drabinki czy pompy. 

Jaki rozmiar wybrać?

Najlepiej jest wybrać basen rozporowy o największych możliwych rozmiarach. Większa przestrzeń daje komfort użytkowania na przestrzeni wielu lat. Zanim jednak się zdecydujesz na zakup największego basenu, oceń przestrzeń, w jakiej ma się znajdować. Wybierz największą połać zieleni i dodaj do niej po kilka metrów wokół basenu. Zbiornik o dużych rozmiarach napełnia się kilka godzin. Weź pod uwagę, by ulokować go blisko źródła wody, takiego jak hydrant czy szlauch.

Dobrze przemyśl, jakie ma być przeznaczenie basenu. Czy ma jedynie służyć Twoim dzieciom, czy masz wizję spędzania w nim czasu z całą rodziną? Wyobraź sobie, dokąd będzie Ci sięgała woda w basenie oraz oblicz finalny koszt napełnienia dużego zbiornika. 

Zanim zdecydujesz się na zakup basenu, sprawdź dokładnie ukształtowanie powierzchni swojego ogrodu. Wybieraj miejsca płaskie, bez ostrych elementów. Wiedząc, jaką masz przestrzeń do zagospodarowania, łatwiej dobierzesz rozmiar zbiornika i jego kształt. 

Zdjęcie główne: Vlada Karpovich/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradniki dla początkujących ogrodników
Poradniki dla początkujących ogrodników

Masz ogród i zastanawiasz się, jak o niego zadbać? Poznaj nasze rady dla początkujących ogrodników!

Twój nowy sposób na niezwykłe efekty oświetleniowe: kurtyna świetlna LED
Twój nowy sposób na niezwykłe efekty oświetleniowe: kurtyna świetlna LED
Kurtyna świetlna LED: ożyw swoją przestrzeń za pomocą dynamicznego oświetlenia. Niezwykłe efekty, które zachwycą Twoich gości.
Czy warto stosować kompost w uprawie owoców i warzyw?
Czy warto stosować kompost w uprawie owoców i warzyw?
Poznaj korzyści płynące z kompostowania dla upraw owoców i warzyw. Dowiedz się, jak poprawić jakość gleby i zwiększyć plony dzięki naturalnemu nawozowi.
Ostatnie wpisy