Co powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami?
Narzędzia

Co powinno znaleźć się w skrzynce z narzędziami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cieknący kran, zapchany zlew czy zepsuta szuflada – od drobnych usterek, które zdarzają się w każdym domu, nie sposób uciec. Jak więc sobie z nimi poradzić? 

Chociaż wezwanie fachowca brzmi jak najprostsza i najmniej kłopotliwa propozycja, zatrudnianie profesjonalisty często wiąże się z wysokimi kosztami i długim czasem oczekiwania. Aby więc uniknąć dodatkowych opłat i szybko poradzić sobie z niewielkimi naprawami, warto skompletować skrzynkę z narzędziami. Co powinno się w niej znaleźć?

Przyrządy pomiarowe w skrzynce z narzędziami

Aby prace domowe nie zakończyły się fiaskiem, muszą być dokładnie i skrupulatnie wykonane. W tym wypadku niezwykle pomocne okażą się przyrządy miernicze, dzięki którym osiągnięcie precyzji nie będzie odległym, niemożliwym do pokonania wyzwaniem. 

Podstawowym narzędziem, bez którego nie obejdzie się żaden majsterkowicz, jest więc miarka. Jej najpopularniejszy rodzaj można rozwinąć na długość do 5 m, choć miarka sama w sobie nie zajmuje wiele miejsca. Przydaje się do pomiaru długości i szerokości w linii prostej, np. ścian, okien, drzwi czy podłóg. Niezastąpione narzędzie stanowi również poziomica. To dzięki niej w poprawny sposób można ustawić meble i sprzęt AGD, tak by nie uszkodzić podłogi. Wyznaczanie kątów jest również pomocne m.in. przy układaniu płytek. Na rynku dostępne są poziomice libellowe, laserowe oraz wężowe. Wśród przyrządów pomiarowych dobrze jest też zwrócić uwagę na kątownik stolarski. Nieskomplikowane narzędzie pozwoli na szybkie wyznaczenie kąta prostego, będzie też pomocne przy wieszaniu obrazów i półek. 

Jakie narzędzia ręczne wybrać?

W każdej skrzynce z narzędziami muszą znaleźć się klucze nastawne. Te uniwersalne, tj. francuskie, służą do odkręcania śrub i nakrętek, umożliwiają użycie większej siły niż klucze płaskie. Przy ich pomocy można m.in. montować węże dopływowe oraz wykonywać prace motoryzacyjne – przydadzą się przy konserwacji i naprawie roweru. Każda złota rączka z pewnością wykorzysta kombinerki. Niezbędne przy pracach z instalacją elektryczną, ułatwiają przytrzymywanie małych elementów, chwytanie gwoździ oraz uszkodzonych śrub i wkrętów. Jako narzędzie wielofunkcyjne sprawdzą się przy rozmaitych naprawach domowych. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na uchwyty szczypiec – najlepiej wybrać te z solidną rękojeścią.

Przy kompletowaniu skrzynki nie sposób zapomnieć o śrubokrętach. Sprawdzonym rozwiązaniem okaże się wybór wkrętaka z wymiennymi grotami, który będzie komfortowym i praktycznym rozwiązaniem. Alternatywę stanowi zestaw śrubokrętów różnej wielkości – przed jego zakupem warto jednak przemyśleć potrzebne zakończenia. 

Elektronarzędzia dla majsterkowicza

Jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi elektrycznych, przydatnych zarówno w domu, jak i warsztacie, jest wiertarka. Do standardowych prac wystarczy model o mocy 500–600 W, który wywierci otwory w drewnie, metalu oraz w płytkach ceramicznych. Przy wyborze wiertarki trzeba pamiętać o zakupie dodatkowych wierteł o różnych średnicach, dostosowanych do wybranych prac naprawczych. W przypadku bardziej profesjonalnych działań opłacalnym nabytkiem będzie wiertarka z mechanizmem udarowym. 

Drugim potrzebnym elektronarzędziem okaże się wkrętarka. Mobilna, lekka i praktyczna w użyciu, przy wkręcaniu śrub i wkrętów będzie lepszym i wygodniejszym wyborem niż wiertarka. Przeznaczona głównie do miękkich materiałów sprawdzi się przy montażu łączników. Propozycję łączącą zalety obu sprzętów stanowi wiertarko-wkrętarka. Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić zarówno na miejscu w skrzynce, jak i kosztach tego typu urządzenie hybrydowe będzie strzałem w dziesiątkę. 

Wyposażenie skrzynki z narzędziami

Chociaż skompletowanie wszystkich potrzebnych narzędzi może wydawać się czasochłonne, w perspektywie długofalowej na pewno się opłaci. Schludna, porządnie zorganizowana skrzynka to bez wątpienia bezpieczny sposób na przechowywanie sprzętów i skuteczna ochrona przed ich uszkodzeniem. Dla własnego zdrowia warto pamiętać również o tym, że w pobliżu skrzynki zawsze dobrze jest mieć apteczkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak krok po kroku dokonać wyboru właściwych zasłon do domu
Poradnik, jak krok po kroku dokonać wyboru właściwych zasłon do domu
Odkryj tajniki wyboru doskonałych zasłon dla Twojego wnętrza. Z naszym praktycznym poradnikiem nauczysz się, jak szybko i skutecznie podejmować decyzje w tej dziedzinie.
Czy fontanna w ogrodzie to dobry pomysł?
Czy fontanna w ogrodzie to dobry pomysł?
Rozważasz dodanie fontanny do Twojego ogrodu? Odkryj zalety i potencjalne wady takiego rozwiązania. Dowiedz się, jak taka inwestycja wpływa na wartość nieruchomości i na jakość spędzanego czasu na świeżym powietrzu.
Podstawowe zasady konstrukcji: Jak zbudować solidny fundament
Podstawowe zasady konstrukcji: Jak zbudować solidny fundament
Fundament jest nieodłącznym elementem każdej budowli, pełniącym kluczową rolę w zapewnieniu jej trwałości i stabilności. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat fundamentów. 
Ostatnie wpisy