Grudzień w ogrodzie. Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?
Drzewa i krzewy

Grudzień w ogrodzie. Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie przygotowanie ogrodu do zimy pomoże roślinom szybciej odżyć po chłodnym okresie i pięknie zazielenić się wiosną. Zobacz, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w grudniu, aby zabezpieczyć drzewa i krzewy na zimę.

Wydaje Ci się, że w grudniu w ogrodzie nie ma nic do zrobienia? Niezupełnie. Pozostawienie drzew i krzewów samym sobie na czas zimy będzie skutkować dłuższym okresem regeneracji na wiosnę. Dlatego, jeśli chcesz, aby Twój ogród przywitał wiosnę w dobrej formie i szybko się zazielenił, wykonaj w grudniu opisane poniżej prace.

1. Regularne odśnieżanie

Za każdym razem, kiedy zobaczysz obfite opady śniegu, sprawdź swój ogród – na gałązkach iglaków nie powinien zalegać nadmiar białego puchu. 

Jeżeli w grudniu śnieg jeszcze nie zdążył spaść, to szansa, aby sprawdzić zimowe okrycia krzewów i mniejszych drzewek, a także skontrolować grubość ściółki chroniącej rabaty. 

2. Zabezpieczenie bylin i krzewów

Co jakiś czas sprawdzamy, czy wykonane w poprzednim miesiącu zabezpieczenia bylin i krzewów nie uległy zniszczeniu. Doglądamy też kopczyków wokół drzew – jeżeli zniszczył je wiatr, musimy usypać je ponownie. 

Jeżeli masz w ogrodzie warzywa, grudzień to czas na osłonięcie zagonów przed mrozem i wiatrami. To też ostatni moment na nawożenie obornikiem (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej). Obornik należy rozsypać na zagony i pozostawić do momentu aż warunki atmosferyczne pozwolą nam wkopać go w glebę. 

3. Ochrona drzew zimą

Jeżeli mamy w ogrodzie drzewa owocowe, warto zabezpieczyć ich korę. Bielenie pni uchroni korę przed pękaniem i ranami zgorzelinowymi, które mogłyby powstać w trakcie zimy. 

Aby uchronić gałęzie drzew przed łamaniem się pod ciężarem śniegu, możemy obwiązać ich korony sznurkiem, dzięki czemu je wzmocnimy.

4. Zabezpieczenie drzew przed zwierzętami

Aby ochronić drzewa przed zającami, gryzoniami czy sarnami, które lubią zimą podgryzać korę, możesz zastosować osłonki sadownicze, które nakłada się na pnie cienkich drzew. W przypadku saren doskonale sprawdzą się zawieszone na gałęziach mydełka zawinięte w papier – ich zapach skutecznie odstrasza sarny.

5. Co na uszkodzenia drzew?

Bardzo istotne jest regularne doglądanie ogrodu. Dzięki temu w porę zauważysz ewentualne zniszczenia i będziesz mógł szybko zareagować. W przypadku pęknięć kory czy innych widocznych uszkodzeń drzew zastosuj w danych miejscach maść ogrodniczą. 

6. Kontrolujemy stan zbiorów w piwniczce

Co jakiś czas sprawdzany stan zgromadzonych w piwniczce zbiorów. Warzywa czy owoce z objawami choroby należy usunąć, aby patogeny nie przeniosły się na zdrowe okazy. 

7. Pamiętajmy o ptakach

Zimą znacznie trudniej jest ptakom znaleźć pożywienie. Możesz im pomóc – przygotować karmniki i regularnie wypełniać je ziarnami, płatkami owsianymi lub kaszą. Możesz też zawiesić na gałęziach drzew kulki tłuszczu zmieszane z ziarnami.

Zdj. główne: Riccardo Lo Re/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lampki solarne w kształcie zwierząt – ciekawa ozdoba ogrodu i tarasu
Lampki solarne w kształcie zwierząt – ciekawa ozdoba ogrodu i tarasu
Systemy oświetleniowe w ogrodzie i przestrzeni wokół domu pełnia nie tylko funkcję dekoracyjno-estetyczną, ale również praktyczną.
Jak wybrać odpowiednią pompę do studni głębinowej – poradnik dla początkujących
Jak wybrać odpowiednią pompę do studni głębinowej – poradnik dla początkujących
Zrozum, jak prawidłowo wybrać pompę do studni głębinowej, kierując się krytycznymi czynnikami takimi jak wydajność, rodzaj napędu i koszt. Idealny dla początkujących.
Poradnik, jak zakupić pościel dla komfortowego snu
Poradnik, jak zakupić pościel dla komfortowego snu
Odkryj, jak poczuć się jak na chmurce dzięki odpowiedniemu wyborowi pościeli. Dowiedz się, jakie kryteria są kluczowe przy jej wyborze, by twoje noce były pełne komfortowego snu.
Ostatnie wpisy