Jak dbać o storczyki?
Katalog roślin

Jak dbać o storczyki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Storczyki to przepiękne rośliny. Zachwycają w kwiaciarniach i marketach. Jednak po zakupie ich piękno często znika. Wynika to z ich nieprawidłowej pielęgnacji, a nie jest ona przecież bardzo trudna. Jak pielęgnować storczyki? Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, aby nasze kwiaty pięknie kwitły. Oto one!

Gdzie postawić storczyki?

Storczyki lubią stać w dobrze oświetlonych miejscach. Najlepiej trzymać je na wschodnich lub zachodnio-północnych parapetach okien. Dzięki nierozproszonemu światłu ich liście będą miały piękny kolor i będą się błyszczeć. W najbardziej upalne dni dobrze jest zapewnić roślinie cień. Jeśli storczyk otrzyma zbyt mało światła, to zauważymy zahamowanie wzrostu, a jeśli zbyt dużo, to jego liście będą żółknąć. W sezonie jesienno-zimowym storczykom może brakować światła, więc warto zacząć je doświetlać za pomocą świetlówki. Optymalne będzie 5 godzin doświetlania dziennie, ale należy zwracać uwagę na to, czy nie jest to zbyt dużo lub mało dla tego konkretnego okazu.

Storczyki bardzo nie lubią przeciągów, więc nie należy stawiać ich w miejscach, gdzie są one wyczuwalne. Na czas wietrzenia pomieszczenia najlepiej jest zabrać je z parapetu.

Temperatura, w której lubi przebywać storczyk, jest zależna od jego odmiany:

  • Coelogyne crista, Cymbidium, Odontoglossum crispum, Paphiopedilum insigne oraz Zygopetalum lubią przebywać w temperaturze 14–20°C. Zimą lepiej jest wybierać niższe temperatury, a latem wyższe;
  • Cattleya, Dendrobium, Epidendrum, Gongora, Laelia, Oncidium oraz Stanhope zimą lubią przebywać w 18°C, a latem optymalna dla nich temperatura nie powinna przekraczać 25°C;
  • Angraecum, Phalaenopsis, Vanda, część gatunków Paphiopedilum oraz Dendrobium lubią wysokie temperatury – najlepiej jest zapewnić im przynajmniej 20°C, a maksymalnie 27°C.
Fot. RainerBerns/Pixabay

Podlewanie storczyków

Storczyki nie lubią być nadmiernie podlewane. Najlepiej jest podlewać je raz w tygodniu. Niewskazane jest jednak bezpośrednie podlewanie z konewki. Lepszym rozwiązaniem jest wsadzenie storczyka w osłonce do miski lub wanny z wodą i moczenie go przez około 15–20 minut. Wskazane jest również spryskiwanie liści wodą za pomocą zraszacza.

Nawożenie storczyków

Do nawożenia storczyków najlepiej jest wybrać nawóz, który jest przeznaczony właśnie dla tej rośliny. Nawozić storczyka powinniśmy zaraz po tym, jak zgubi kwiaty, ponieważ zaczyna on wtedy intensywnie rosnąć. Nawóz powinniśmy podawać w takiej dawce, jaka jest podana na opakowaniu. Przy nawożeniu storczyków powinno się bardzo uważać, ponieważ łatwo jest podać roślinie zbyt wiele nawozu. O przenawożeniu świadczą zbyt ciemne liście rośliny.

Czas spoczynku storczyków

Storczyki po przekwitnięciu przechodzą w tzw. stan spoczynku. Przeważnie najbardziej intensywne kwitnienie występuje zimą, a przekwitanie występuje na przełomie lipca i sierpnia. Chociaż nie jest to reguła – wszystko zależy tutaj od odmiany rośliny. Jeśli storczyk przekwitnie, to najlepiej jest znaleźć mu cień i nie nawilżać go. Należy wtedy też przyciąć jego pędy, co pobudzi roślinę do wzrostu i ją wzmocni. Przycinać powinno się za pomocą sekatora. Pęd powinniśmy przyciąć około 1 cm nad łodygą.

Przesadzanie storczyków

Storczyka należy przesadzić przynajmniej raz na 2 lata, ale lepiej jest zrobić to przynajmniej raz w roku. Na to, że pora przesadzić roślinę, wskazują nam jej rozrośnięte korzenie. Przesadzić storczyka powinniśmy także, gdy roślina gnije, zaatakowały ją szkodniki lub przelaliśmy ją. Przy przesadzaniu powinno się sprawdzić, czy końcówki naszej rośliny nie są uszkodzone, a jeśli są, to należy je przyciąć. Zwróć uwagę, czy doniczka, do której przesadzasz storczyka, nie jest dla niego zbyt ciasna, ponieważ wtedy korzenie będą ściśnięte. Nie może także być zbyt duża, bo wtedy narazisz roślinę na szybkie gnicie. Najlepiej jest wybrać doniczkę przeźroczystą, ponieważ wtedy do korzeni trafi najwięcej światła, a roślina będzie pięknie rosła.

Zdjęcie główne: Zhisheng Deng/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne meble ogrodowe z technorattanu dla twojego domu?
Jak wybrać idealne meble ogrodowe z technorattanu dla twojego domu?
Odkryj, jak wyselekcjonować idealne meble z technorattanu do Twojego ogrodu. Wskazówki dotyczące style, funkcjonalności i cechy trwałości, które sprawią, że Twoja przestrzeń na świeżym powietrzu będzie wyglądać niesamowicie przez wiele lat.
Sposoby na kreatywne oświetlenie mieszkania
Sposoby na kreatywne oświetlenie mieszkania
W tym artykule przedstawimy kilka inspirujących sposobów na kreatywne oświetlenie mieszkania, w tym wykorzystanie lamp sufitowych, które są zarówno praktyczne, jak i estetyczne.
Jak zapewnić bezpieczny transport pianina? Poradnik krok po kroku
Jak zapewnić bezpieczny transport pianina? Poradnik krok po kroku
Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie przetransportować pianino. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces, który zapewni bezpieczeństwo Twojego instrumentu.
Ostatnie wpisy