Piwnica – ziemianka. Betonowe piwniczki ogrodowe
Porady ogrodnika

Piwnica – ziemianka. Betonowe piwniczki ogrodowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Już nasi dziadkowie i ich dziadkowie w czasach, kiedy w domach nie było lodówek, odkryli praktyczny sposób na przechowywanie produktów spożywczych, ale nie tylko – ziemianki. 

Piwnice ogrodowe pozwalają na przechowywanie w nich jedzenia, gdyż niezależnie od pory roku temperatura panująca tam wynosi od 4℃ do 8℃. Oczywiście na przestrzeni lat zmienił się sposób ich budowania, ale to nadal praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić miejsce i pieniądze. 

Do czego służy ziemianka? 

Ziemianka to zamiennik piwnicy, w której możemy przechowywać produkty spożywcze, a także inne rzeczy. Doskonale sprawdzi się do magazynowania warzyw i owoców, tj. jabłek, ziemniaków, marchwi i wielu innych, które by zachować swoją świeżość, potrzebują temperatury utrzymującej się delikatnie powyżej zera. To rozwiązanie, które dawniej było traktowane jako zamiennik dzisiejszej lodówki. To także ekologiczny sposób na zaoszczędzenie dodatkowej gotówki. Ziemianka sprawdzi się też do przechowywania bulw kwiatów, np. kann czy dalii zimą. Są również osoby, które będą wykorzystywać ją jako piwniczkę na wino – panuje w niej doskonały mikroklimat, by przechowywać alkohol w butelkach i beczkach. Kto z nas nie marzy o piwniczce z winem czy nalewkami leżakującymi i nabierającymi aromatu? 

Przechowywanie jedzenia to nie jest jedyny sposób wykorzystywania tego typu budowli. W zależności od potrzeb możesz przechowywać w niej narzędzia, meble ogrodowe czy zapasowe donice. Pozwoli to na utrzymanie porządku.

Ziemianka – zrobić samodzielnie czy zaufać specjalistom? 

Ziemianka DIY

Oczywiście możemy wykonać tego typu budowlę samodzielnie: wykopać odpowiedniej wielkości dół, stworzyć stelaż z metalu, betonu, kamienia lub drewna, dodać odpowiednie zabezpieczenia, a następnie obsypać konstrukcję ziemią. Wymaga to jednak dużego zaangażowania zarówno technicznego, jak i fizycznego. Może się także zdarzyć, że po obsypaniu glebą konstrukcja i dach zarwą się. Dlatego, jeśli decydujemy się na budowanie ogrodowej piwniczki własnoręcznie, musimy korzystać z dobrej jakości materiałów. Zawalenie się jej, gdy w środku będzie się ktoś znajdował, okaże się naprawdę niebezpieczne. 

Betonowa piwniczka ogrodowa z montażem

Na rynku dostępne są jednak gotowe piwnice ogrodowe wykonane z betonu wraz z montażem. Decydując się na tego typu aranżację ogrodową, możemy wybrać rozmiar, wagę, rodzaj stropu (czy będzie on okrągły, kopułowy czy płaski), a także sposób montażu. W takim wypadku piwniczki te przyjeżdżają do nas i są składane z gotowych elementów. Kwoty montażu gotowej, betonowej ziemianki wahają się od około pięciu tysięcy złotych do dziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości, materiałów i zamontowanych udogodnień. 

Gdzie zbudować ziemiankę? 

W każdym z tych wypadków musimy poszukać w swoim ogrodzie odpowiedniego miejsca. Najlepiej, by było ono gdzieś na uboczu ogrodu, z dala od cieków wodnych. Na podmokłych terenach może być konieczny wcześniejszy drenaż powierzchni, gdzie ziemianka ma się znaleźć. Oczywiście w tego typu budowlach może zdarzyć się w trakcie obfitych deszczów możliwość zalania ich wodą. 

Ogrodowe piwniczki są o tyle wdzięcznymi budowlami, że możemy uczynić je niemal niewidocznymi w przestrzeni. Dobrze przemyślane miejsce i odpowiednie zaaranżowanie mogą zrobić z niej dodatkową ozdobę. Kopiec powstały z dachu z powodzeniem może służyć jako materiał na przyszły skalniak lub klomb kaskadowy. 

Zdjęcie główne: the blowup/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne kafelki do ogrodu i na balkon – poradnik
Jak wybrać idealne kafelki do ogrodu i na balkon – poradnik
Odkryj nasz poradnik o wyborze idealnych kafelków do ogrodu i na balkonie. Poznaj różne typy kafelków, które pasują do środowiska na zewnątrz i dowiedz się, jak zrobić właściwy wybór.
Jak zrobić bukiet z kwiatów ciętych krok po kroku?
Jak zrobić bukiet z kwiatów ciętych krok po kroku?
Wykonanie pięknego bukietu z kwiatów ciętych może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących florystów. W artykule krok po kroku opiszemy wszystkie niezbędne kroki do wykonania bukietu z kwiatów ciętych. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby bukiet zachował swój urok przez jak najdłuższy czas.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do mocowania agrowłókniny w ogrodzie?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do mocowania agrowłókniny w ogrodzie?
Odkryj najważniejsze czynniki, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów do mocowania agrowłókniny. Otocz swój ogród najlepszą ochroną.
Ostatnie wpisy