Coraz więcej osób stawia na domki z ogrodami lub mieszkania w bloku z niewielkim kawałkiem własnej zieleni. Nic dziwnego, praca w domu sprzyja większej potrzebie kontaktu z naturą. Z resztą kto nie marzy, aby wypić poranną kawę we własnym ogrodzie?
Jednak połać zieleni, zwłaszcza ta wzbogacona o krzewy, drzewa i kwiaty, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, to ten tekst z pewnością jest dla Ciebie. Dowiedz się absolutnych podstaw w pielęgnacji roślinności.
Dom z ogrodem to marzenie wielu osób bez względu na wiek. Taka przestrzeń daje dużo wolności i sprawia, że nawet podczas pracy możesz przebywać na łonie natury. Pamiętaj jednak, że to również obowiązek. Zaniedbany trawnik, chore rośliny, obumarłe kwiaty czy połamane krzewy nie prezentują się estetycznie, dlatego warto znaleźć sposób, aby o nie zadbać. Decydując się na ogród, nawet ten niewielki, warto mieć to na uwadze. Jeśli zdecydujesz się na zielony teren wokół domu i marzy Ci się bujna, robiąca wrażenie roślinność musisz kierować się kilkoma zasadami.
Pierwszą kwestią jest odpowiednie rozplanowanie tej przestrzeni. Jeśli ma ona służyć głównie wypoczynkowi, postaw na ciekawe kwiaty, ale wybieraj raczej te łatwe w pielęgnacji. Możesz także zasadzić warzywa, owoce i zioła. Z reguły nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, a jedynie dopasowania odpowiedniego nawozu oraz regularnego podlewania.
Natomiast jeżeli zależy Ci na tym, aby w ogrodzie znalazło się miejsce na plac zabaw dla dzieci, dobrze jest zrezygnować z roślin, które mogą być toksyczne i kłujące. Do tego wydziel konkretną strefę, w której znajdzie się domek na drzewie i pozostałe atrakcje.
Podział ogrodu na poszczególne strefy to podstawa. Dlatego powinno znaleźć się miejsce na grilla, w którym ustawisz także meble wypoczynkowe. Do tego roślinność, która będzie rosnąć w Twoim ogrodzie, powinna być na tyle prosta w utrzymaniu, abyś nie musiał zasięgać pomocy ogrodnika. Doskonale sprawdza się trawa w rolce, a do tego proste krzewy owocowe, takie jak borówki czy poziomki. Wiele osób decyduje się również na zasianie bazylii, szczypiorku i pomidorów. Co do kwiatów, bardzo wdzięczne przy pielęgnacji są bratki, tulipany i niezapominajki. Wyglądają bardzo efektownie, a nie wymagają dużych nakładów pracy. Możesz także wybrać tuje, które po wyrośnięciu świetnie chronią ogród przed zanieczyszczeniami, a do tego zapewniają prywatność mieszkańcom.
Każdy ogrodnik ma na wyposażeniu zestaw przydatnych narzędzi. Bez nich prace ogrodowe nie będą należycie wykonane. Mowa o zwijanym, odpowiednio długim wężu ogrodowym, najlepiej z różnymi końcówkami. Możesz także zdecydować się na zraszacze, które znacząco ułatwią Ci proces podlewania. Warto pamiętać, że ten zabieg należy wykonywać jedynie wieczorem, gdy słońce już zajdzie i nie wypali roślin. Nie zapomnij także o szpadlu do kopania, kosiarce, grabiach, sekatorze i nożycach do gałęzi. Dzięki nim utrzymasz ogród w odpowiedniej kondycji. Wiele roślin wymaga regularnego strzyżenia i przycinania.
W miarę zapoznawania się z pracami ogrodowymi z pewnością nabierzesz doświadczenia i sprawności w tym zakresie. Wówczas możesz wzbogacić swój ogród o nowe rośliny, drzewa i krzewy, które wymagają większej pracy przy pielęgnacji.
Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com