Warzywa strączkowe. Gatunki i uprawa
Warzywa i owoce

Warzywa strączkowe. Gatunki i uprawa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świeża fasolka szparagowa, bób, groch, ciecierzyca… a jakby tak te warzywa mieć w swoim ogródku? Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, także w przypadku poszczególnych gatunków.

Dlaczego warzywa strączkowe?

Stanowią źródło naturalnego białka, zawierają również błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne (m.in. wapń, fosfor, magnez, jod, żelazo, potas), a do tego witaminy, szczególnie te z grupy B. To wszystko sprawia, że nie może zabraknąć ich w nasze diecie, a regularne ich spożywanie chroni przed miażdżycą i chorobami serca. Do warzyw strączkowych zaliczane są głównie bób, fasola, groch, ciecierzyca, soczewica i soja.

Warzywa strączkowe w kuchni

Ich walory smakowe sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je w kuchni oraz licznych dietach. Groch i fasola wykorzystywane są w kuchni wegańskiej. Można je spotkać w gulaszu, zupie, pastach czy sałatkach. Już nie dziwi fakt, że wykorzystuje się je w deserach typu brownie czy muffinki. Częścią jadalną mogą być strąki (fasola szparagowa), niedojrzałe nasiona (bób) lub dojrzałe nasiona (groch).

Wymagania

Warzywa strączkowe lubią słońce. To ich największe wymaganie. Inaczej zachowują się wobec wody. Podłoże powinno być stale nawodnione, ale dość umiarkowanie. Jeśli jednak np. u fasoli szparagowej pojawi się włóknistość łupin nasiennych, to znaczy, że przez pewien okres zabrakło jej właśnie wody.

Gleba z azotem

A co z glebą? Powinna być przede wszystkim żyzna. Ponadto warzywa strączkowe przejawiają pewną szczególną właściwość, o której pewnie niejeden z nas słyszał kiedyś w szkole. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążącymi azot atmosferyczny z powietrza glebowego, roślin tych nie nawozi się azotem. Dlatego nawożenie stosujemy wyłącznie wtedy, gdy w glebie występuje wyraźny niedobór innych pierwiastków. Można także je uprawiać w dalszych latach po oborniku.

Groch

Polecane odmiany to groch łuskowy i groch cukrowy. Groch łuskowy jest najczęstszą odmianą warzyw strączkowych. Charakteryzuje się twardymi strąkami z dużymi zielonymi nasionami w środku, które są jedyną częścią jadalną tej rośliny. Groch cukrowy ma miękkie strąki z niewielkimi nasionami i można je spożywać w całości.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Olimpia (@olimpiabw)

Fasola

Jednoroczna roślina pnąca, posiada wiele odmian, charakteryzujących się zróżnicowanym wzrostem (do 250 cm). Ma spore wymagania świetlne i cieplne, ponadto jej stanowisko powinno być osłonięte od wiatru (ze względu na osiąganą wysokość). Polecane odmiany to: fasola czarna, pinto i flageolet.

Ciecierzyca

To charakterystyczne żółtawe ziarna, które poza standardowym u warzyw strączkowych białkiem, zawierają m.in. złożone węglowodany, witaminy A, C, E i te z grupy B, a oprócz tego wiele mikroelementów, m.in. żelazo, mangan, cynk, fosfor, wapń, magnez i potas. Ciecierzyca stanowi źródło steroli roślinnych i błonnika pokarmowego, dzięki czemu korzystnie wpływa na układ trawienny (m.in. zapobiega zaparciom). Składniki w niej zawarte mają też korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Często spotyka się ją np. w hummusie. Najczęściej stosowane odmiany to kabuli i desi.

Bób

To gatunek bardzo prosty w uprawie, nie wymaga szczególnych warunków uprawy. Częścią jadalną tej rośliny są duże nasiona, które znajdują się w sporej wielkości strąkach. Polecaną odmianą bobu jest Karmazyn lub Bizon.

bób
Photo from Chris Reading from Pixabay.com

Samo zdrowie!

Warzywa strączkowe z własnego ogródka będą smakowały znakomicie, tym bardziej że uzyskane nakładem własnej pracy, maksymalnie zdrowe i bez chemii. Uprawa ich jest bardzo łatwa, warzywa te nie wymagają specjalnej gleby, wyrafinowanych wymagań oraz sposobów pielęgnacyjnych, co tym bardziej skłania do ich uprawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać śrutowniki i bakterie do szamba w efektywnym gospodarowaniu odpadami na farmie?
Jak wykorzystać śrutowniki i bakterie do szamba w efektywnym gospodarowaniu odpadami na farmie?
Dowiedz się, jak stworzyć efektywny system zarządzania odpadami na farmie, wykorzystując śrutowniki i bakterie do szamba. Zrozum znaczenie ekologicznych rozwiązań w gospodarstwie.
Jak wybrać odpowiedni system wentylacyjny dla twojego domu lub biura?
Jak wybrać odpowiedni system wentylacyjny dla twojego domu lub biura?
Odkryj kluczowe czynniki, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru systemu wentylacyjnego, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie zdrowe i komfortowe warunki w domu lub biurze.
Kluczowe czynniki do rozważenia, przy zakupie zlewozmywaka do naszej kuchni
Kluczowe czynniki do rozważenia, przy zakupie zlewozmywaka do naszej kuchni
Najlepsze porady ekspertów na temat wyboru granitowego zlewozmywaka dopasowanego do stylu i potrzeb Twojej kuchni. Dowiedz się, jakie aspekty są kluczowe przy tej decyzji.
Ostatnie wpisy